Yedek Subay Güvenlik Soruşturması Olumsuz Çıkınca Tazminat Alabilir Mi? Ne Kadar Tazminat Alabilir?

SORU SORMA FORMU:

  Öncelikle yedek subay adaylarının güvenlik soruşturması ile uzman çavuşların güvenlik soruşturması arasında öyle büyük farklar olmadığını ifade etmek istiyorum. Yedek subay adayları için daha yüksek inceleme yapıldığını söylemek bile mümkün. Çünkü uzman çavuşlar uzun eğitimlerden geçip bu yola girmektedir ancak yedek subaylar öyle değil.

  Neyse doğrudan konuya girmek gerekirse ortada hiçbir geçerli sebep yok iken, durduk yere yedek subay adayı olan sizi güvenlik soruşturmasından eledilerse tazminat hakkınız var. Ancak bu hak talebinin yasal çerçevede, nokta atışlı şekilde ve usule uygun talep edilmesi gerekmektedir.

  Aksi halde haklı olmanıza rağmen şu son zamanlarda meşhur trafik kazasının mağdurları gibi 90 000 TL gibi  yüksek karşı avukatlık ücretine mahkum edilebilirsiniz. Belki rakam bu kadar yüksek olmaz ama yine de sizin için zorlayıcı olacak karşı avukatlık ücretine “haklı durumda olmanıza rağmen” maruz kalabilirsiniz.

  Ne yapılmalı?

  Yapılacak şey basit. Ancak ben evvela yapılmayacak şeyden bahsedeceğim:

  Hiçbir İYUK, Medeni Kanun, Avukatlık Kanunu bilmeden veya yarım yamalak bilgi ile (esas tehlikeli olan bu yarım yamalak bilgilerdir) tek başınıza dava açmaya kalkmamak.

  Yapılacak şey ise bu konularda çalışan bir avukata başvurup “şu davamı takip et” demektir. Merak etmeyiniz sizi koparmayacaklardı. Şehir efsanesi bunlar.  Siz avukattan ve doktordan değil siyasetçiden ve simsardan korkun. Sizi esas koparan çoğu zaman bunlar olmuştur. Nefret veya kin besleyin diye yazmıyorum sadece bilginiz olsun, aklınızın bir köşesinde dursun bu bilgi, belki bir gün lazım olur:)

  Ne kadar Tazminat Çıkar?

  Bu miktar hesaplanırken emsal teşkil etmesi için o dönemlerde atansaydınız ne kadar maaş alacağınzınıza bakılmalıdır. İlaveten bazı gelir kalemleri de eklenmelidir. Herkes burada hata yapıyor. Oysa ki bunun SGK gelirleri var, emeklilik primleri var. Ayrıca vergi düşürülmelidir yine bu hesaptan.

  Bazı ince ayrtıntılar da var. Muhasebe detaylarını buraya yazıp sizi yormak istemiyorum.

  Genel konuşacak olursak mesela 12 aylık dönem için 70 000 TL gibi bir rakam talep etmiştik geçen sefer. Ancak siz kendi hesabınızı yaparken katiyen bu rakamı yazmayın. Herkesin hesabı farklı farklıdır. Bölgeden bölgeye bile değişmektedir. Çok istiyorsanız bana özelden yazın size hesaplama yapayım.

  Tazminat Vermeyebilirler Mi?

  Maalesef eğer isterlerse vermeyebilirler.

  Bazı kararlarda henüz atanılma olmadığından bahisle tazminat hakkında karar verilmesine yer olunmadığına ilişkin ibareler yer almaktadır.  Eğer sizin de kararınızda böyle ibareler yer alıyorsa geçmiş olsun. Ancak istinaf aşamasını sonuna kadar sürdürüp gerekeni yaparsanız bir ihtimal davayı çevirebilirsiniz.

   Yorum Yap