Kimlik Bilgisi Vermeden BİMER ve CİMER’e şikayet

Hızlı soru sor:


  Kimlik bilginizi paylaşmadan BİMER ve CİMER gibi idari şikayet mercilerine müracat etmeniz mümkün değildir. Ancak illa kendi kimlik bilginizle bu şikayet yapılmak zorunda değil. Yani işi yasaları tatbik ettirmek olan ve kanunların, nizamların uygulanmasını denetlemek olan avukatlar da bu şikayetleri sizin yerinize yapabilir. Hem bu sayede hasım sahibi olmaktan kurtulabilir hem de kendi kimlik bilgilerinizi bu işe bulaştırmaktan kurtulmuş olabilirsiniz. Şu anda piyasada bu işi ücret mukabilinde yapan bazı avukatlar var.

  Ancak yapılacak CİMER ya da BİMER müracatı eğer ki “kişiye sıkı sıkıya bağlı hakların kullanılması için” ya da “takibi şikayete bağlı suçlar” ile ilgili ise bu takdirde avukatınızın vekaletname olmadan böyle bir şikayeti yapabilmesi mümkün değildir.

  Bu konuda belirtmek gerek ki BİMER ve CİMER şikayetleri konusu olan fiilerin önemli kısmı hatta ezici çoğu herkesi ilgilendiren ve takibi resen (kendiliğinden) olan suçlarla ilgili olduğu için avukatınız vekaletname bile olmaksızın bu müracatları sorunsuz yerine getirebilir.

  Yine de şunu asla unutmayın: Sizin verdiğiniz bilgilerle bu şikayeti yapan avukat eğer ki yanlış bilgi ve belgeye dayanarak bunu gerçekleştiriyorsa hukuken sorumlu olacaktır. Bu sorumluluk sizi de ilgilendirecektir. O sebeple elinizdeki bilgi ve belgelerin olabildiğince somut ve objektif olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde hak aramak üzere yola çıkmış ve sizin yoldaşınız olan avukatınızın canını yakabilirsiniz.

  NOT: CİMER ya da BİMER şikayeti yapmak isteyip de kendi kimliğini ifşalatmak istemeyen kişiler lütfen herhangi avukata başvurup ücret mukabilinde yardım istesin. Ancak avukatlık yasaları gereği avukatların herhangi gerekçe dahi göstermeden bir işten çekilme hakları vardır. Eğer ki bana bu hususta talepte bulunursanız ve sizi cevapsız bırakırsam lütfen kişisel algılamayınız ve darılmayınız. Sonuçta bu mesleğin çeşitli riskleri de bulunmaktadır.

  Yorum Yap