İş Sözleşmesi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Sözleşmemin süresi dolmadan durduk yere böyle feshedilmesi hukuka uygun mu?

Elbette kanunda sayılan hukuka uygunluk halleri söz konusu değil ise bu yapılan açıkça hakkın kötüye kullanımı olacaktır. Aşağıdan hangi hallerde sözleşmenizin süresinden önce feshedilebileceğini öğrenebilirsiniz

Hemen göreve dönme mümkün mü? İçilerin hangi hakları var?

İşçilerin bu gibi hallerde birden fazla hakkı vardır. Bu hakları belirli sıra halinde kullanmaları gerekmektedir. Aksi halde talep reddedilebilir ve hak kaybı doğabilir.

Kalan ücretleri nasıl geri alabilirim?

Haksız fesih nedeniyle o ana kadar çalışmış olduğunuz dönemler için hak kazanmış olduğunuz ücretler bir yana bir de çalışamadığınız dönemler için ücrete hak kazanırsınız. Bunların hesaplanmasında ince ve ufak ayrıntılar söz konusudur. Yani kabataslak ve üstünkörü bir hesaplama ile katiyen talepte bulunulmaması gerekiyor. Aksi halde borçlu çıkılması bile söz konusu olabilir.

İş sözleşmesi kendi kendine uzar veya belirsiz süreli (süresiz) hale gelir mi?

İş sözleşmesinin kendiliğinden (resen) uzaması veya belirsiz süreli hale gelmesi mümkündür. Bunun için işçinin çalışmış olduğu işin niteliği, kapsamı, süresi, bütçesi gibi özellikler değerlendirilir. Ayrıca işveren sözleşmenin feshi için itiraz etmez veya sözleşme bitiminde çalıştırmaya devam ederse bu takdirde süresiz sözleşmenin gündeme gelmesi söz konusu olabilir.

İş sözleşmem feshedilince arabulucuya başvuru zorunlu mu?

Eskiden böyle bir zorunluuk yoktu. Ancak iş kanununa eklenen yeni hükümler nedeniyle dava açmadan evvel arabulucuya müracat şartı getirilmiştir. Bu sebeple maalesef ki vakit kaybı olmaktadır.

Bir yorum var

  1. […] arada şu linkten iş sözleşmesi feshedilenlerle ilgili sık sorulan sorulara göz […]

    Cevapla

Yorum Yap